آخرین اخبار : 

استقرار و مشاوره اخد ایزو PMBOK-ISO10006

برای مدیریت موفق پروژه، سازمان‌ها نیاز به مدیرانی با توانایی بالا در رهبری،‌ مدیریت تیم پروژه، مدیریت برخوردها (در طول پروژه)، توانایی بحث و مجاب‌کردن، همکاری، گزارش‌گیری و گزارش‌دهی و بسیاری ویژگیهای دیگر دارند.

از این‌رو و برای درک بهتر مفاهیم، ابزار و روش‌های مدیریت‌ پروژه،  انستیتو مدیریت‌پروژه آمریکا، PMI، ویرایش چهارم استانداردPMBOK را که بسیار کاملتر و جامع‌تر از نسخه‌های قبلی استاندارد می‌باشد را در سال ۲۰۰۸ منتشر نمود.

این استاندارد از منظر فرآیندی به ۵ گروه فرآیندی به شرح زیر که همان چرخه حیات و فازهای مدیریت پروژه در همه پروژه‌ها می‌باشند تقسیم بندی شده است.

١- گروه فرآیندهای آغازین (Initiating Process Group
فعالیتهای لازم برای اخذ مجوزها و اختیارات رسمی شروع یک پروژه را گویند. خلاصه این فعالیتها شامل دو مرحله اصلی زیر است:

۱-۱- تهیه چارت پروژه : شامل اخذ مجوزهای پروژه، ادامات اولیه، شناسایی حامی مالی، ذینفعان و افراد کلیدی، مستند سازی نیازها، تشکیل تیم آغازین پروژه و مدیر آن، برنامه ها، جلسات مذاکره، رویه های کنترلی آغازین، بیانیه پروژه(Statement of Work).
۱-۲- ایجاد بیانیه(اولیه) محدوده پروژه(scope): این سند شامل مستندات نیازهای تحویل شدنی های اصلی، محدوده های اصلی یا مرزهای پروژه، روشهای تایید و کنترل سطح بالای محدوده میشود.

۲- گروه فرآیندهای برنامه ریزی (Planning Process Group)

این فعالیتها بسیار وسیع تر از فعالیتهای زمانبندی پروژه(Project Scheduling) هستند. در واقع Scheduling زیر مجموعهPlanning است .

۳- گروه فرآیندهای اجرایی (Executing Process Group)
شامل تمام اقدامات و هماهنگی های لازم برای اجرای برنامه ها و تولید شدنی ها طبق کیفیت و مشخصات خواسته شده است.

۴- گروه فرآیندهای کنترلی (Controlling Process Group)
فعالیتهایی شبیه کنترل و اندازه گیری عملکردها ونتایج، مقایسه نتایج عملکردها با پیش بینی ها، شناخت علل انحرافات و انتخاب یک استراتژی مناسب

۵- گروه فرآیندهای اختتامی  Closing Process Group
فرآیندهای مورد نیاز برای خاتمه رسمی پروژه است. این فعالیتها شامل تحویل اقلام قابل تحویل و یا پایان دادن به یک پروژه منحل شده  Cancelled Project است

این استاندارد علاوه بر تقسیم‌بندی فرآیندهای مدیریت پروژه به فازهای مدیریت پروژه آنها را از منظر تخصصی نیز به ۹ حوزه دانشی تقسیم نموده ‌است که معمولاً در سازمانهای پروژه محور تصویری از واحدهای درگیر در پروژه را نشان می‌دهد. در ادامه به شرح مختصری از این مباحث بسنده شده است.

 

مدیریت یکپارچگی پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرایند لازم برای اطمینان از هماهنگی صحیح بین اجزای مختلف پروژه. این مرحله شامل طراحی برنامه‌ی پروژه، اجرای برنامه و کنترل تغییرات است.

مدیریت محدوده پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرایندی برای اطمینان از اینکه پروژه محدوده‌ی تعریف‌شده‌خود، و فقط آن‌را، را پوشش‌می‌دهد و به‌ پایان‌رساندن موفق پروژه.

مدیریت زمان پروژه: طراحی و پیاده‌سازی برنامه‌های لازم برای حرکت پروژه در زمان مقرر.

مدیریت هزینه پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای لازم برای اطمینان از انجام پروژه در چارچوب بودجه‌ی تعیین‌شده.

مدیریت کیفیت پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندی برای اطمینان از آن‌که پروژه سطح مطلوب و مشخص‌شده‌ی کیفی را پاسخ‌می‌دهد.

مدیریت ارتباطات پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای لازم برای اطمینان از صحت و به‌موقع بودن جمع‌آوری داده‌ها، تولید و توزیع و نگهداری اطلاعات در پروژه.

مدیریت منابع انسانی پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهایی برای بهره‌گیری موثر از نیروهای درگیر در پروژه.

مدیریت ریسک پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای مرتبط با شناخت، تحلیل و پاسخ‌گویی به ریسک‌های موجود در پروژه.

مدیریت تدارکات پروژه: طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای تهیه‌ی مواد، تجهیزات و خدمات موردنیاز پروژه از خارج‌از گروه آن در زمان و بودجه‌ی مشخص.
این موارد از از دانش پروژه در فازهای مختلف عمر پروژه که شامل: شروع‌کار و تجهیز، برنامه‌ریزی، اجرا، کنترل و بستن پروژه است، به‌کارمی‌روند. استاندارد ضمن تشریح هر بخش، زمان و مراحل موردنیاز برای پیاده‌سازی هر بخش را نیز معرفی‌می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *