آخرین اخبار : 

طرح توجیهی تولید قطعات کشتی و شناورهای دریائی-فرصت سرمایه گذاری شماره ۲۵۳

طرح توجیهی تولید قطعات کشتی و شناورهاي دریائی-فرصت سرمایه گذاری شماره 253

معرفی طرح تولید قطعات کشتی و شناورهای دریائی
در طرح حاضر هدف قطعه سازی برای انواع کشتی و شناورهای دریائی می باشد ، لذا بهتر دیده شده است که تقسیم بندی این قطعات از نظر قابلیت های ساخت صورت گیرد تا بواسطه آن قطعات مورد مطالعه بطور شفاف بتواند معرفی شود .

قطعات فوق سنگین

این قطعات در کشتی های بزرگ دارای کاربرد هستند و ساخت آنها مستلزم سرمایه گذاری بالا به همراه کسب دانش فنی لازم می باشد .شرکت آذرآب و مجتمع کشتی سازی فراساحلی ایران ( ایرالکو ) در این زمینه فعالیت دارند .

قطعات سنگین

این قطعات نیز حالت تخصصی و خاص داشته و در انواع کشتی ها دارای کاربرد است .

قطعات نیمه سنگین و سبک

این قطعات حالت عمومی دارند و در انواع کشتی ها و شناورهای دریائی دارای کاربرد می باشند. حجم سرمایه گذاری و دانش فنی مورد نیاز تولید این قطعات در سطح متوسط قرار دارد.

قطعات جانبی و ملحقات شناورهای صیادی و غیره

شناورهای صیادی نیازمند تجهیزاتی مانند وینچ ها ، قطعات صید و صیادی ، سردخانه و موارد دیگر می باشند که این قطعات اکثرا توسط سازنده شناور روی آن نصب نشده بلکه صیاد پس از خرید شناور اقدام به نصب این تجهیزات روی شناور می نماید . لذا قطعات و ملحقات فوق را نیز می توان از دیگر قطعات جانبی شناورها محسوب کرد .

قطعات الکتریکی و الکترونیکی

این قطعات حالت استاندارد و آمادی را داشته و بصورت آماده از بازار تامین می گردند . لیکن آماده سازی آنها برای نصب و همچنین ساخت قطعات جانبی و کمکی برای نصب توسط قطعه ساز انجام می گیرد . در طرح حاضر هدف تولید قطعات کشتی و شناورها در گروه قطعـات نیمـه سـنگین و سـبک و همچنین الحاقات و متعلقات مورد نیاز در مورد قطعات و تجهیزات استاندارد و آمادی خواهـد بـود.

توضیح : در کشتی های بزرگ قطعات حساس و تخصصی وجود دارد که فرایند ساخت آنها مستلزم توان فنی و مهندسی بالا و کسب دانش فنی تولید می باشد و لذا در طرح حاضر تولید قطعات فوق مد نظر نمی باشد .

کد ISIC محصول مطابق طبقه بندی وزارت صنایع و معادن اجزا و قطعات انواع شناورهای دریایی مورد مطالعه دارای کد آیسیک ۳۵۱۱۱۴۱۰ می باشد .

معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات قطعات کشتی
همانطوریکه از عنوان محصولات مورد مطالعه نیز مشخص است، قطعات مورد مطالعه در ساخت یا تعمیرات ( بعنوان قطعه یدکی ) انواع شناور های صیادی و تفریحی و همچنین کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین برخی از این قطعات برای تجهیز شناورهای صیادی و تبدیل آنها به شناور مخصوص صید مورد استفاده دارند .

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول قطعات کشتی
ماهیت طرح حاضر، قطعه سازی است و در صنعت قطعه سازی نیز تولید براساس مستندات فنی، نقشه، روش تولید و دستورالعملهای آن و یا مطابق نمونه قطعه دریافت شده از مشتری صورت میگیرد و لذا خارج از فرایند فوق، نمیتوان قطعهای را تولید و عرضه کرد. از طرف دیگر هر قطعه در جایگاه خود دارای کاربرد است. به طوری که در عوض یک قطعه، هیچ نوع قطعه دیگری را نمیتوان استفاده کرد. از اینرو در مجموع میتوان گفت که برای محصولات تولیدی طرح، هیچگونه کالای جایگزین وجود ندارد. البته واردات همین قطعات یا قطعات تولید شده توسط دیگر واحدهای صنعتی وجود دارند که از موارد فوق نیز به عنوان محصولات رقیب می توان یاد کرد نه محصولات جایگزین.

بررسی اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز
رزق و روزی بسیاری از مردمانی که در حاشیه بنادر و شهرها و روستاهای ساحلی کشور زندگی می کنند، از طریق صید آبزیان و فروش آن در بازار تامین می گردد بطوریکه این کسب و کار برای هزاران نفر اشتغال ایجاد کرده است . از طرف دیگر گوشت و فرآورده های آن در کشورمان بعنوان کالاهای اساسی مردم محسوب می شوند و در این میان گوشت سفید آبزیان به لحاظ ارزش غذائی از جایگاه ویژه ای در الگوی غذائی انسان ها برخوردار است ولی در کشور ما به این امر کمتر توجه شده و سرانه مصرف ابزیان در مقایسه با مصرف سایر گوشت ها از میزان پائین تری برخوردار است . بنابراین با جمع بندی مطالب ذکر شده ، می توان اهمیت اجرای طرح را در موارد زیر دسته بندی کرد .

-رونق بخشیدن به فعالیت های صید و صیادی و ارتقاء اشتغال پایدار و مولد در شهرهای ساحلی کشور از طرق فوق

-افزایش کارائی صید و ارتقاء سطح درآمدهای صیادان

-کاهش و یا حذف وابستگی صیادان به قطعات وارداتی و کاهش زمان دسترسی به قطعات یدکی

-تامین نیاز قطعات یدکی کشتی ها از داخل کشور و کاهش درجه وابستگی آن به خـارج درمقابله با تحریم های اقتصادی موجود

-کاهش قیمت فروش قطعات از طریق تولید داخل کردن آن ها

با توجه بر مطالب ذکر شده می توان نتیجه گیری کرد که تولید و عرضه قطعات شناورها و کشتی ها در اقتصاد مناطق ساحلی کشور از اهمیت بسیار بالائی برخوردار می باشد . از طرف دیگر در سند استراتژی برنامه چهارم توسعه صنعتی کشور ، صنایع حمل و نقل دریایی نیز مورد توجه قرار گرفته و در آن موارد زیر قید گردیده است که مطالب فوق نیز نشانی از اهمیت طرح می تواند قلمداد گردد.

کسب و کارهای خرد صنایع دریایی حمایت می شوند
به منظور حمایت از صنایع دریایی خرد تفاهم نامه ای بین صندوق توسعه صنایع دریایی و صندوق کارآفرینی امید به امضاء رسید. بر اساس این تفاهم نامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط معرفی شده از سوی صندوق توسعه صنایع دریایی، به منظور تامین منابع مورد نیاز جهت راه اندازی کسب و کار جدید و حمایت از توسعه کسب و کارهای بازار محور فعلی در مناطق ساحلی ، نوسازی و بازسازی شناورها و همچنین اجرای طرح های کار آفرینی دانش بنیان در حوزه دریایی و خدمات مرتبط با آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *