آخرین اخبار : 

طرح توجیهی تولید کربنات سدیم-فرصت سرمایه گذاری شماره ۵

در طرح توجیهی تولید کربنات سدیم سعی شده است تا با معرفی این صنعت اطلاعات بیشتری در زمینه این طرح، میزان سرمایه گذاری، سودآوری، تسهیلات اعطایی و نرخ های بازده سرمایه گذاری آن ارائه شده و آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری مناسب بررسی نماییم، امیدوارم این اطلاعات مفید فایده باشد و تا پایان مطلب همراه بهینه گستر صنایع آرمان باشید.

سودا اش یا سدیم کربنات یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی است که به طور وسیعی در تولید دیگر فرآورده های قلیایی، نمکهای سدیم و . . . به کار میرود.

کربنات سدیم با نام های washing soda, soda crystals و soda ash نیز شناخته می شود. فرمول شیمیایی آن Na2CO3 است. این ماده دارای CAS-Number 497-19-8 میباشد. خلوص این محصول معمولا بر اساس مقدار Na2O گزارش میشود به طوریکه هر یک کیلوگرم سدیم کربنات دارای ۰٫۵۸۵ کیلوگرم Na2O می باشد. شکل زیر ساختار شیمیایی سدیم کربنات را نشان میدهد.

سدیم کربنات معمولا به شکل هپتاهیدرات وجود دارد که به به سهولت به فرم پودر سفید مونو هیدرات در می آید. سدیم کربنات دارای خاصیت قلیایی نسبتا قوی است و از خاکستر بسیاری از گیاهان قابل استحصال است. این محصول بیش از ۵۰۰۰ سال است که مورد استفادهی انسان قرار گرفته است. مصریان باستان شکل طبیعی نمک قلیایی ترکیبی شامل سدیم کربنات دکا هیدرات و سدیم بی کربنات را استفاده میکردند. آنها این نمک قلیایی را به عنوان صابون شستشو بکار می بردند. همچنین در تولید شیشه نیز از این ماده استفاده میکردند.
? گریدها و انواع مختلف محصول

سدیم کربنات دارای سه گرید اصلی شیمیائی، داروئی و آزمایشگاهی است. گرید شیمیائی آن که در اندازه های مختلف ارائه می شود شامل نوع سبک، متوسط و سنگین است. این سه نوع محصول تنها در تعدادی از ویژگیهای فیزیکی مانند چگالی بالک و اندازه ذره متفاوت هستند و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی آنها یکسان است.

کربنات سدیم سبک دارای چگالی ۰٫۴۵ تا ۰٫۶ گرم بر سانتی مترمکعب است و معمولا در صنایع نفت و تصفیه آب کاربرد دارد.

کربنات سدیم سنگین دارای چگالی ۰٫۸۵ تا ۱٫۱ گرم بر سانتیمترمکعب است و معمولا در صنایع شیشه و شوینده کاربرد دارد.

کاربردهای صنعتی محصول

سدیم کربنات جزء موادی است که دارای کاربردهای متنوع در صنایع مختلف است. در ادامه شرح مختصری در خصوص مهمترین کابردهای این محصول ارائه میشود.

ساخت شیشه: کربنات سدیم در صنایع شیشه سازی کاربرد دارد. بکارگیری این ماده در شیشه سازی سبب کاهش دمای تشکیل شیشه و صرفه جویی در مصرف انرژی میشود.
تولید مواد شیمیایی: در تولید مواد شیمیایی مختلف مانند سدیم بی کربنات، سدیم سیلیکات، سدیم تری پلی فسفات، سدیم دی کرومات، سدیم آلومینات، سدیم سیانید و . . . به کار میرود.
تولید کاغذ: در صنایع تولید کاغذ به عنوان عامل تنظیم کننده اسیدیته و همچنین به منظور رنگ زدایی از کاغذ باطله به کار میرود.
تولید صابون و دترجنت: این ماده در تولید صابون و دترجنتها به عنوان عامل آلکالی استفاده می شود.
نرم کردن آب : در فرایند تعویض یونی موجب حذف یونهای کلسیم و منیزیم از آب و کاهش سختی آن میشود.
مخازن آب شهری: به عنوان یک افزودنی رایج در مخازن شهری جهت خنثی سازی اثر اسیدی کلر و افزایش pH به کار می رود.
کاربرد خانگی: در خانه ها به عنوان نرم کننده ی آب در شست و شوی لباس ها به کار می رود .این ماده با یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت مقابله می کند و مانع از تشکیل پیوند بین آنها با ماده شوینده به کار رفته می شود. بدون استفاده از سدیم کربنات شوینده اضافی برای خیساندن یون های منیزیم و کلسیم نیاز می شود.
رنگرزی: به عنوان عامل استحکام دهنده پیوند بین رنگ و الیاف استفاده میگردد.
صنعت غذا: به عنوان تنظیم کننده pH و نگهدارنده استفاده میشود.
الکترولیز: به عنوان یک الکترولیت موجب افزایش سرعت تجزیه آب میشود.
تاکسیدرمی: در فرایند حذف گوشت از استخوانها به کار میرود.
آزمایشگاههای شیمی: به عنوان استاندارد اولیه در واکنشهای تیتراسیون به کار میرود.
خمیر دندان: به عنوان عامل افزایش دهنده pH دهان و عامل کفساز به کار میرود.
آجر سازی: به عنوان عامل مرطوبکننده در تولید خمیر موجب کاهش مقدار مصرف آب میشود.
صنعت نساجی: به عنوان عامل ضد اسید در فراوری ابریشم به کار میرود.
پتروشیمی و تصفیه نفت خام: به عنوان خنثیساز در فرایندهای پتروشیمی استفاده میگردد.
تصفیه روغنهای گیاهی: به عنوان عامل جداکننده اسیدهای چرب آزاد عمل میکند.
گوگرد زدایی از دود: در فرایند حذف گوگرد از دود خروجی ازدودکشها استفاده میگردد.

بررسی مسایل زیست محیطی محصول

دو جنبه مهم آلودگیهای زیست محیطی واحدهای صنعتی، آلودگی آب و آلودگی هوا میباشند. از آنجا که محصول این واحد به صورت جامد بوده و قابلیت انحلال در آب را دارا است به اثرات آلودگی آب توسط این محصول پرداخته میشود.

اصلیترین اثر نامطلوب سدیم کربنات بر محیط زیست، تاثیر آن بر pH محیط است. بنابراین تاثیر سوء سدیم کربنات بر ارگانیزمهای موجود در محیط تا حد زیادی تابع ظرفیت بافری محیطی است که این ماده در آن رها می شود. آزمایشات نشان دادهاند که این ماده در غلظتهای کمتر از ۱۰۰ میلیگرم بر لیتر بیخطر است. در صورتی که این محصول قبل از تخلیه به محیط زیست رقیق گردد حتی به صورت موضعی نیز موجب کاهش pH نخواهد شد.

در خصوص خواص ایمنی این محصول میتوان گفت که بلعیدن این ماده بدون ضرر است مگر اینکه به مقدار خیلی زیاد باشد. بوکردنِ آن ممکن است سبب سوزش بینی یا گلو شود. در اثر تماس با پوستهای حساس ممکن است باعث خارش یا سوزش پوست شود. در اثر تماس با چشم ممکن است سبب ایجاد سوزش و سرخی در چشم شود.

اثرات ایمنی سوء این محصول عمدتا به دلیل ذرات ریز آن میباشد که ممکن است وارد بینی، چشم یا گلو شوند.?

هم اکنون سفارش طرح توجیهی تولید کربنات سدیم دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *