آخرین اخبار : 

فرصت سرمایه گذاری شماره ۱۵۹ طرح سیستم روشنایی خورشیدی برای جاده ها و پارک ها

در دهه های اخیر انرژی خورشید مورد توجه محققان قرار گرفته است . از سال ۱۸۸۳ با ساخت اولین سلول خورشیدی تلاش برای بهبود کارایی این سلولها و بهره برداری هر چه بیشتر از انرژی خورشید آغاز شد .از آنجا که امروزه مهمترین دقدقه ی بیشتر کشورهای جهان بحران انرژی است ، به نظر می آید استفاده از منبع تمام انرژی های کره ی زمین یعنی خورشید ، کاملاً منطقی و عاقلانه می باشد ! تا چند دهه دیگر با روند صعودی افزایش جمعیت ، سوختهای فسیلی به پایان خواهند رسید . حتی انرژی هسته ای نیز به دلیل هزینه سنگین و خطرات ناشی از پرتوزایی طولانی مدت مواد پرتوزا ، نخواهد توانست بشر را در حل این بحران یاری دهد ؛ علاوه بر اینکه اورانیوم نیز یکی از منابع معدنی زمین و پایان پذیر است .
بسیاری تنها راه حل را در پایین آوردن مصرف می دانند ، اما آیا به راستی این امر ممکن است ؟
برخی از کشورها در بخش انرژی خورشیدی سرمایه گذاری های قابل توجهی کرده اند . تلاش برای استفاده از این انرژی که از قرن نوزدهم به طور جدی آغاز شده است تاکنون به موفقیت های زیادی رسیده است و در حال حاضر سیستم های خورشیدی متعددی برای مهار و استفاده از انرژی خورشید برای تولید الکتریسیته ساخته شده است .
پس از انقلاب صنعتی با ارتقاء سطح بهداشت در جهان ، جمعیت با سرعت زیادی رو به افزایش گذاشت . هنوز هم این روند صعودی ادامه دارد ، با افزایش جمعیت انرژی خورشید به عنوان انرژی پاک ، ارزان و در دسترس یکی از بهترین انتخابها بوده است .
خورشید عامل و منشاً انرژی های گوناگونی است که در طبیعت موجود است از جمله : سوختهای فسیلی که در اعماق زمین ذخیره شده اند ، انرژی آبشارها و باد ، رشد گیاهان که بیشتر حیوانات و انسان برای بقای خود از آنها استفاده می کنند ، مواد آلی که قابل تبدیل به انرژی حرارتی و مکانیکی هستند ، امواج دریاها ، قدرت جزر و مد که بر اساس جاذبه و حرکت زمین به دور خورشید و ماه حاصل می شود ، این ها همه نهادهایی از انرژی خورشید هستند . انرژی هسته ای را می توان یک استثنای کلی دانست ، با این که امروزه یکی از منابع مهم تولید انرژی در جهان شناخته شده است . انرژی اتمی احتیاج به فن آوری بسیار پیشرفته و پرهزینه دارد که در موقع استفاده از آن ، خطرات احتمالی و مضرات آن را نیز باید مد نظر داشت . با توجه به مطالبی که ذکر شد طبیعی است بت روند صعودی افزایش جمعیت جهان و استفاده بیشتر از سوخت ها بحران انرژی به عنوان یک مشکل بزرگ در سطح جهانی مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *