آخرین اخبار : 

کسورات قانونی قراردادها پیمانکاری


کسورات قرارداد های پیمانکاری

کسورات قراردادهای پیمانکاری عبارتند از: ۳% مالیات تکلیفی ۵% سپرده حق بیمه ۱۰% سپرده حسن انجام کار شایان ذکر است که سپرده حق بیمه و سپرده حسن انجام کار پس از پایان کار و ارائه مفاصاحساب به پیمانکار عودت داده می شود . نکته : طبق ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی و تبصره الحاقی آن کارفرما باید : اولا" قسط آخرقرارداد پیمانکار و ۵% سپرده حق بیمه  را تازمان ارائه مفاصا حساب سازمان نزد خود نگهداری نماید. ثانیا" : کارفرما می باید قرارداد هایی که یکسال از تاریخ خاتمه یا تعلیق و یافسخ آنها گذشته و پیمانکار از ارائه مفاصاحساب اجتناب نموده است به سازمان مراجعه نموده و ضمن اعلام فهرست مشخصات مقاطعه کار و مهندسین مشاور از محل ۵% کل کار و آخرین قسط نگهداری شده ، جهت پرداخت حق بیمه کارکنان شاغل در قرارداد را به سازمان پرداخت نمایند .  

نحوه محاسبه قراردادهای مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی( بیمه قراردادهای پیمانکاری از تاریخ ۱۳۷۰/۰۱/۲۴ به بعد):

ضرائب محاسبه بیمه طرحهای غیر عمرانی همانند طرحهای عمرانی ( با نرخ واحد) محاسبه و نحوه اجرای آن بشرح زیر است:

۱- حق بیمه قراردادهائیکه در اجرای آن تهیه مصالح مصرفی کلا" به عهده و هزینه پیمانکار می باشد و یا موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع کار ایجاب می نماید که کلا" به صورت مکانیکی انجام گیرد به میزان ۷% ناخالص کل کارکرد می باشد .

               حق بیمه = کل ناخالص کارکرد × ۷ %

               بیمه بیکاری = اصل حق بیمه × ۱/۹

که در مجموع معادل ۷/۷ در صد خواهد شد.

۲- حق بیمه کلیه قراردادهای دستمزدی و خدماتی غیر مکانیکی به میزان ۱۵% ناخالص کارکرد .

           حق بیمه = کل ناخالص کارکرد  × ۱۵%

             بیمه بیکاری  = اصل حق بیمه  × ۱/۹

 که در مجموع  ۱۶/۷ در صد خواهد شد.

۳- در مواردیکه تهیه قسمتی از مصالح به عهده و هزینه پیمانکار و قسمتی به عهده و هزینه واگذار کننده باشد ارزش مصالح واگذاری به پیمانکار به ناخالص کل کار افزوده و سپس حق بیمه طبق بند ۱ محاسبه می گردد.

 ۴- در مواردیکه موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع کار ایجاب نماید قسمتی از کار بصورت مکانیکی ( با وسائل و ماشین آلات مکانیکی متعلق به پیمانکار ) و قسمتی بصورت دستی انجام گیرد در این حالت حق بیمه بخش ( درصد ) مکانیکی به ماخذ ۷% و حق بیمه بخش ( درصد ) دستی به ماخذ ۱۵% محاسبه می گردد.

نرخ مالیات برارزش افزوده سال ۱۳۹۵

نرخ مالیات برارزش افزوده جهت اعمال در سال ۱۳۹۵ ، ۹در صد می باشد که ۳% آن عوارض و ۶%بابت مالیات می باشد

نویسنده دکتر رضا لطفی

3 Responses to کسورات قانونی قراردادها پیمانکاری

  1. عباس فرنام می‌گه:

    بسیار عالی است . متشکرم

  2. اسماعیل عبدالهی می‌گه:

    باسلام
    قراردادی بابت تخلیه و بارگیری بسته شده و مدیریت بابت این قرارداد در ازای هر تن تخلیه و بارگیری ۱۰۰۰۰۰ ریال خالص دریافت میکند.مبلغ ناخالص قرارداد پس از کسر شدن کسورات قانونی چه میشود؟محاسبات انجام بشه بهتر متوجه می شودم .با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *